מכון נפתלי הוא המכון הוותיק ביותר בישראל בתחום זיהוי כתב היד- גרפולוגיה משפטית.
המכון נוסד על ידי ד"ר אריה נפתלי, שהיה מי שהקים את המעבדות לזיהוי פלילי במשטרת ישראל, עם קום המדינה ואשר ייסד את האגודה הישראלית לגרפולוגיה מדעית. כיום מנוהל המכון, באגף של זיהוי כתב היד, על ידי עו"ד נפתלי, המנוסה גם בתחום המשפטי ובהכנת חקירות נגדיות.

המכון פועל בעיקר עם בתי המשפט ברחבי ישראל, בערכאות השונות. מכון נפתלי מופיע ברשימות המומחים של בתי המשפט וממונה כמומחה מטעם בתי המשפט בתחום זיהוי  כתב היד או תחת המונח גרפולוגיה משפטית.

מכון נפתלי מבצע בדיקות מסמכים, על פי מינוי של בתי המשפט – מחוזיים, בתי משפט השלום, בתי משפט לענייני משפחה, בתי הדין לעבודה וכן בתי הדין הרבניים. כמו כן מבצע המכון בדיקות עבור מוסדות ממשלה שונים, אוניברסיטות, מכללות, חברות ביטוח, בנקים, עורכי דין ועוד.

על לקוחות מכון נפתלי נמנים בכירי משרדי עורכי הדין ועורכי הדין בישראל, בהם משרד עוה"ד חיים צדוק ושות', משרד עורכי הדין יגאל ארנון, משרד עוה"ד נשיץ ברנדיס ושות', משרד עוה"ד הרצוג פוקס נאמן, משרד עוה"ד בנקל מגריזו ושות' , משרד עוה"ד וייסגלס אלמגור, משרד עוה"ד ש. פרידמן, משרד עוה"ד ד. ביין, משרד עוה"ד נבון, משרד עוה"ד קנטור אלחנני ושות' והרשימה עוד ארוכה.

מכון נפתלי פועל באופן מיקצועי, מקפיד על ביצוע בדיקות של עשרות תכונות כתב בכל מקרה ומבצע את בדיקותיו, ככל הניתן, על בסיס מסמכי מקור ומספיק דוגמאות להשוואה, לרבות דוגמאות הכתבה, הניתנות על ידי המכחיש את חתימותיו וכן דוגמאות אקראי, מתקופת מסמכי המחלוקת או מסמוך לכך.

אודות עו"ד יונתן נפתלי

עו"ד יונתן נפתלי רכש את הכשרתו בתחום זיהוי כתב יד אצל ד"ר א. נפתלי, החל משנת 1982 וכן למד גרפולוגיה במכללה לגרפולוגיה בראשות מיכל
נפתלי ואצל גב' עליזה לבשטיין.

בשנת 1994 סיים עו"ד נפתלי את לימודי המשפטים באוניברסיטת תל אביב. את ההתמחות עשה עו"ד יונתן נפתלי בבית המשפט המחוזי בתל אביב יפו. עד שנת 2000 עבד עו"ד יונתן נפתלי כעו"ד, בין היתר במשרד עורכי הדין שמואל תמיר ושות', מי שהיה שר המשפטים, תוך כדי עבודתו במכון נפתלי.

עו"ד יונתן נפתלי מוסמך על ידי האגודה לגרפולוגיה מדעית בישראל וכן חבר האגודה האמריקאית לניתוח
כתב יד A.A.H.A – AMERICAN ASSOCIATION OF HANDWRITING ANALYSTS.

הכנת חקירות נגדיות בבית המשפט – עו"ד נפתלי מתמחה בהכנת חקירות נגדיות בבית המשפט בתחום זיהוי כתב היד ומשמש יועץ בתחום למשרדי עורכי דין רבים.

מינויים כמומחה לכתב יד ע"י בתי המשפט – עיקר עבודתו של עו"ד יונתן נפתלי, במסגרת המכון הינה מתוקף מינויים מטעם בתי המשפט בישראל- כמומחה לזיהוי כתב יד.

עו"ד יונתן נפתלי עומד כיום בראש המכון לזיהוי כתב יד ועוסק בין היתר בגישור ובבוררויות.

אודות ד"ר אריה נפתלי (רגולסקי) ז"ל

ד"ר אריה נפתלי (רגולסקי) נולד בקניגסברג שבפרוסיה המזרחית. הוא עלה לארץ ישראל בשנת 1936 ושירת במשטרת המנדט כמומחה לכתב יד. במקביל פעל מטעם ההגנה.

בשנת 1948, עם קום המדינה, מונה אריה נפתלי לעמוד בראש המעבדות לזיהוי פלילי במשטרת ישראל- הכוללות בדיקות מסמכים, בדיקות דם, בדיקות טביעות אצבע ועוד.

בשנת 1955 יצא אריה נפתלי לשליחות מטעם משרד הביטחון לגרמניה, שם השלים את לימודי הרפואה אותם החל לפני עליית הנאצים לשלטון. עבודת הדוקטוראט שלו עסקה בשינויים בכתב יד במהלך טיפול פסיכותראפי.

בשנת 1959 סיים ד"ר אריה נפתלי את שליחותו ונתמנה למרצה בחוג לקרימינולוגיה באוניברסיטה העיברית בירושלים.

בשנת 1978 ייסד ד"ר אריה נפתלי את האגודה לגרפולוגיה מדעית בישראל ופעל לקידום מעמדה המדעי של הגרפולוגיה על ענפיה השונים, בישראל ובעולם. ספרו "גרפולוגיה ורפואה- כתב היד, הגוף והנפש" פורסם בשנת 1991, כשנה לאחר מותו.

ד"ר אריה נפתלי ידע לשלב את עיסוקיו בגרפולוגיה המשפטית- זיהוי כתב והגרפולוגיה האבחונית- במסגרת מכון נפתלי. כיום עומדת בראש המכון, באגף הגרפולוגיה האבחונית גב' מיכל נפתלי. לצד המכון פועלת המכללה לגרפולוגיה, בה מרצים טובי הגרפולוגים בישראל.